Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 6-09-2013 r. – DI/100000/451/1090/2013

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 349

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2010, nr 220, poz.1447, z późn. zm.) w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2009, nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (…), Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…), złożonym w dniu 2 sierpnia 2013 r., a dotyczącym wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wypłacanych pracownikom na podstawie Uchwały Zarządu Spółki nagród jubileuszowych.

UZASADNIENIE

Dnia 2 sierpnia 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 23 lipca 2013 r. złożony przez przedsiębiorcę (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż wypłaca swoim pracownikom nagrody jubileuszowe. Nagrody te są świadczeniem pieniężnym wypłacanym nie częściej niż raz na 5 lat, do którego pracownicy nabywają prawo w następstwie osiągnięcia określonego stażu pracy, tj. przepracowania konkretnego czasu wyrażonego w latach. Nagrody jubileuszowe są wypłacane na podstawie Uchwały Zarządu wraz z załącznikami określającymi zasady ich przyznawania, przy czym każdy z pracowników może otrzymać nagrodę jubileuszową nie częściej niż raz w ciągu 5 lat. Dodatkowo do wniosku spółka załączyła: Uchwałę Zarządu Spółki z dnia (…) wraz z załącznikiem (…).

Na tle powyższego stanu faktycznego wnioskodawca powziął wątpliwość, czy wypłacane na podstawie Uchwały Zarządu Spółki nagrody jubileuszowe stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jednocześnie spółka wyraziła stanowisko, że ww. nagrody jubileuszowe, wypłacane na podstawie Uchwały Zarządu Spółki nie stanowią podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia. Wnioskodawca argumentuje, iż zgodnie z §2 ust 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.), wolne od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są nagrody jubileuszowe (gratyfikacje) które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Zdaniem przedsiębiorcy przesłanki wskazane ww. przepisie są spełnione, bowiem nagrody jubileuszowe są świadczeniem które pracodawca wypłaca w związku ze stażem pracy, a nie z tytułu innych okoliczności (np jubileuszu firmy). Ponadto nagrody te nie są stawiane do dyspozycji pracownika na podstawie indywidualnej decyzji pracodawcy podejmowanej ad hoc, lecz wynikają z jasnych i sformalizowanych zasad ich przyznawania uregulowanych w zakładowym źródle prawa pracy, jakim jest Uchwały Zarządu Spółki, bowiem w ocenie wnioskodawcy, bez znaczenia pozostaje fakt, że podstawą prawną wypłaty tych nagród jest Uchwały Zarządu, a nie Regulamin Wynagradzania czy układ zbiorowy pracy. Jednocześnie przedsiębiorca podkreśla, że Uchwała Zarządu Spółki określająca zasady przyznawania nagród kieruje się nadrzędną zasada, zgodnie z którą uprawnienie do nagrody jubileuszowej nie może przysługiwać pracownikowi częściej, niż raz w ciągu 5 lat. Konkludując spółka stwierdza, że nagrody jubileuszowe wypłacane w przedstawionych wyżej okolicznościach (tj. w oparciu o zasady wynikające z Uchwały Zarządu Spółki) są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a co zostało potwierdzone w interpretacjach wydanych przez ZUS w podobnych do przedstawionego stanach faktycznych, np. w piśmie z dnia (…) nr (…), w piśmie z dnia (…) nr (…), jak też w piśmie z dnia (…) nr.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 26 sierpnia 2013 r. (wpływ do Oddziału ZUS w Gdańsku w dniu 3 września 2013 r.) przedsiębiorca wskazał, że wartość nagród jubileuszowych wypłacanych pracownikom spółki stanowi przychód w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Art. 10 ust. 1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Zgodnie natomiast z art.83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art.10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r., nr 220, poz.1447 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Stanowisko przedsiębiorcy co do braku obowiązku odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu wypłaconych nagród jubileuszowych należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2009 r., nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2010, nr 51, poz. 307, z późn. zm.). Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie stanowią natomiast przychody wskazane w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak również wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

W myśl zaś § 2 ust. 1 pkt 1 wskazanego powyżej rozporządzenia, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączone są te przychody uzyskane tytułem nagrody jubileuszowej (gratyfikacji) jeżeli według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Przepis ten znajduje zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy uprawnienie do nagrody jubileuszowej wynika Regulaminu wynagradzania, jak również w sytuacji, gdy uprawnienie powyższe jest przyznane na mocy zarządzenia Uchwały Zarządu Spółki.

Z powyższego wywieść należy, iż decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tego typu świadczeń pieniężnych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Bez znaczenia prawnego pozostaje natomiast okoliczność, iż uprawnienie do ich przyznawania wynika z obowiązującej Uchwały Zarządu Spółki. Ponadto przedmiotowe nagrody jubileuszowe, jak słusznie podnosi wnioskodawca, w myśl art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych(t.j. Dz. U. z 2008, nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Dodatkowo należy podkreślić, że Zakład w trybie pisemnych interpretacji nie jest władny do badania charakteru danego świadczenia, lecz opiera się wyłącznie o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz